Endodontija

« Atgal

Endodontija

                    Danties pulpoje yra kraujagyslės, limfagyslės, danties nervinis audinys. Kai danties vainike, šaknyje atsiranda pažeidimas (dėl gilios karieso ertmės, gilios plombos, traumos), bakterijos ir jų toksinai pasiekia pulpos audinį, ji tampa uždegiminė.   Atsiranda ūminiai priepuoliniai skausmai, tačiau kartais ryškių simptomų gali ir nebūti. Tada reikalingas endodontinis gydymas tam, kad pašalintume skausmą ir užkirstume kelią bakterijų ir toksinų plitimui pro kanalus link kaulo.
                    Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas - sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Tam tikslui šaknies kanalas turi būti išvalytas ir hermetiškai užplombuotas. Naudojant šiuolaikinius gydymo būdus ir medžiagas dažniausiai galima atlikti sėkmingą kanalų gydymą. 
                    Dažniausia bakterijų patekimo į šaknies kanalų sistemą priežastis - dantų kariesas, per kurį bakterijos patenka į danties pulpą. Jei kanalai negydomi, bakterijos patenka į aplinkinius audinius per šaknies viršūnę ir sukelia uždegimą. Ilgainiui tirpsta žandikaulio kaulas apie infekuotą dantį, formuojasi židinys. Visa tai gali privesti prie rimtesnių komplikacijų. Bakterijų sukelti židiniai stebimi rentgeno nuotraukos.
                   Infekuota ar pažeista pulpa (danties "nervas") pašalinama, kanalas apdorojamas spec. instrumentais ir cheminėmis medžiagomis, tada užplombuojamas. Hermetiškas šaknies kanalo užplombavimas apsaugo nuo mikroorganizmų plitimo dantyje ir už danties ribų. Gydymas turi būti atliekamas rentgeno kontrolėje. 

            Laiku nesugydžius dantų šaknų kanalų, dantis gali būti pažeidžiamas negrįžtamai ir tokį dantį tenka rauti. Tam, kada atstatytume prarastą dantį ir grąžintume pilnavertį kramtymą bei estetiką, reikia atlikti danties implantavimą arba gretimų dantų protezavimą .

Spausdinti